Můj názor na Deep Breath

1. ledna 2015 v 13:19 | zusp |  Můj názor na 8.sérii
Hodnocení:9/10
Jak už hodnocení napovídá, mně se tenhle díl celkově hodně líbil. Dinosauři jsou moje srdcová záležitost už od dětství, tudíž tyranosaurus rex uprostřed Londýna mě hodně nadchnul. Měli ho i opravdu pěkně nakresleného. Rovněž bylo fajn zase vidět Vastru, Jenny a Straxe.


Znělka, co se jí týče tady už to s tím vykrádáním (pardón chci říct návratem ke kořenům) opravdu přehnali. Vizuálně úžasný, ale ten zvuk k tomu. To se nedá poslouchat. Člověk si sice zvykne i na šibenici, ale tohle. Přijde mi to děsně upištěný, jako když tahají kočku za ocas. Nejspíš se snažili zvukově napodobit znělku z éry Colina Bakera, ale s nevalným úspěchem. Posuďte sami:

Co se Doktora týče: Capaldi mě naprosto uchvátil a zřejmě jsem nebyla jediná. Mám dojem, že se buď šli všichni Dweeci někam zastřelit anebo prostě udělal dojem. Ani v diskuzích toho moc nebylo. Občas někdo sice vystrčil růžky, ale fandom ho hned zadupal do zemně. Já osobně jsem ráda, že Doktora hraje starší herec, protože jinak by za chvíli skončil jako jedenáctiletej šprt s rovnátky. (To by Clara teprve koukala.)

Tímto bych se konečně ráda dostala k tomu, co mě na tomhle dílu totálně žere, aneb důvod proč tenhle díl nedostal plný počet bodů.


Abych to celé lépe vysvětlila, musím poukázat na to, že tento díl má hodně podobnou stavbu jako "The Twin Dilemma" (po regenerační díl 6. Doktora). Má to svůj důvod oba dva přišli po hodně populárních Doktorech jako blesk z čistého nebe a museli si získat jejich fanoušky. Jakmile nastíním trochu ten děj, tak většině asi dojde, kde udělali soudruzi z NDR chybu. The Twin Dilemma je o tom, že Doktor blázní po regeneraci a jeho společnice Peri se chová jako typický divák: Stěžuje si, že už není mladej a pěknej (dle mého neoprávněně). Ptá se, jestli to nejde vrátit atd. a Doktor se obhajuje památnou větou:


Která spíš než Peri patří fanouškům.

A teď k tomu co tam zvorali. Tenhle postup, ale nefunguje, když ze společnice předtím uděláte skoro mýtyckou bytost (The Impossible girl), která viděla všechny renegerace, potkala Válečníka a 10. Doktora, v U.N.I.T. viděla fotky všech Doktorů a společníků a aby toho nebylo málo ona sama žádala pány času ať mu pošlou regerace (tenhle luxus neměla ani Sarah Jane Smith). Z tohoto důvodu to té Claře prostě nežeru a nechápu to. Nejvíc mě dojali ti lidé, kteří v diskuzích sveřepě prohlašovali, jak Clara dostala osobnost atd. Prosím vás jediné, co Moffat s Clarou udělal je, že z ní vyrobil ukázkového Dweeka a zdůraznil její panovačnost.

Další co bych chtěla vyzdvihnout je Strax. Jeho styl humoru mně vyhovuje. Samozřejmě tím narážím na památný headshoot. Nebo, jak Vastra uspala Doktora.


Výborná byla ta scéna na střeše. Sice mě nerozbrečela, jako některé. Popravdě možná mám srdce z kamene a duši z jogurtu, ale mě seriál jako takový ještě nikdy nerozbrečel.

Řada osm ze sci-fi přehlídka podle všeho být nebezpečné pro nové lékaře


Dále jsem si nemohla nevšimnout narážek na classic (Tomu Bakerovi se nejspíš otevírala kudla v kapse)

Hlavní záporák se mi hodně líbil. Ve spojitosti s tím mě rozesmál jeden komentář, ve kterém někdo vysvětloval nějakému Dweekovi následující: "Doktor ji tam nenechal, protože je hajzl, ale protože šel hledat jinou cestu." To asi nepotřebuje další komentář.

Hodně se mi líbila ta scéna s Vastrou a Clarou, a potom ta s 11. Doktorem. Ty scény měly výše popsaný smysl: Vysvětlit tomu Dweekovi, jak je to s tím Doktorem. Načež mu 11. Doktor předal pomyslné žezlo a ustanovil ho dalším Doktorem.


Jinak 12. Doktor má celkem vychytaný kostým.


Když se potká s kolchidským býkem, jednoduše sundá sako a zakřičí toro toro.

Missy, slyšela jsem spoustu teorii jednu neuvěřitelnější než druhou. Moje osobní typy byli buď: Rani, Vládce nebo Romana. Dále jsem pak ještě zaznamenala: Rose, River Song, Tardis, Clara, Jenny, Suzane, Hračkářova sestra, Ručičkový droid, co ukradl mozek Madam de Pompadur a mnoho dalších…

A nakonec otázka: Co myslíte, skočil nebo strčil? Hlasujte v anketě.

Než odpovíte, uvědomte si, že by to nebylo poprvé se Doktor dopustil násilí hned po regeneraci viz. The Twin Dilemma a The Christmas Invasion.

Na úplný závěr dám svůj žebříček, jak si u mě stojí po regenerační, které jsem zatím viděla:

1. The Twin Dilemma
2. Deep Breath
3. The Eleventh Hour
4. Robot
5. The Christmas Invasion
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Skočil nebo strčil?

Skočil
Strčil

Komentáře

1 Norrora Norrora | Web | 1. ledna 2015 v 17:33 | Reagovat

Skočil, protože jeden z nich o svém “základním nastavení“ lhal - no a robot tvrdil, že se sám nezničí, ale ti droidi (Dívka v krbu) se sami zastavili... :-) Tohle jsem postřehla v jedné diskusi, není to z mé hlavy. :-)

2 Anie Anie | Web | 1. ledna 2015 v 19:46 | Reagovat

Mě se první epizoda s 12. Doktorem moc líbila a 12. Doktora jsem si hned oblíbila. Jak zmiňuješ Claru, tak já ji s 11. Doktorem nějak nemusela, zdálo se mi, že jí dělají moc důležitou jako nemožnou dívku a že spíš jen zamilovaně kouká na Doktora, ale s 12. Doktorem jsem si ji celkem oblibila i když jsem taky měla čas od času chuť ji trochu proplesknout, aby ae vzpamatovala a prestala se chovat tak, jak se zrovna chovala.

3 Sillia Sillia | 4. ledna 2015 v 16:30 | Reagovat

Konečně někdo, komu se ta epizoda líbila, tolik lidí říká, že to byla strašná epizoda, ale mě se prostě líbila, pěkným způsobem uvedla 12. Doktora, který si mě ihned získal. Classic jsem neviděla, takže tak nějak nejsem ovlivněna tím, že by se to opakovalo, nebo to bylo hodně podobné, pro mě to byl prostě pěkný start tak úžasného Doktora, jako je ten dvanáctý.
Znělka není zrovna nejlepší, ale spíš než to, jak trhá uši, mi vadí to, jak skokově se vzdálila od toho, co jsem znala doteď, na můj vkus je to prostě až moc překopané, ale už jsem si stačila celkem zvyknout. Ne, že by se mi líbila o moc víc, spíš ji lépe ignoruji.
Co se týče Clary, tu jsem neměla ráda nikdy, její charakter mi prostě nesednul, už jenom tou panovačností a později tím, jak je důležitá, nebo spíše jak moc důležitou jí udělali a začíná to už v její druhé epizodě (myslím druhý díl, od kdy je naplno společnicí) Rings of Akhaten, kdy všechno zachránilo to, že se potkali dva lidé, kupodivu její rodiče, to by pak mohli vzít jakýkoli šutr ze země na tom asteroidu a mělo by to stejný účinek, protože i o ten šutr nejspíš někdo zakopl a udála se kvůli němu nějaká rvačka a nepřátelství nebo naopak láska, která by jinak nebyla. Pak nám ji předhodí jako "Impossible girl", bez které by Doktor už třeba ani nežil a pak v "Listen", kde v podstatě udělala Doktora Doktorem, takže o tom, jak se její charakter změnil mluvit nebudu, protože já už jí mám prostě dost, toho jak je důležitá i toho, jaký má charakter. Třeba tam byla jen sérii a půl, ale dali nám jí tam prostě příliš.
A jestli strčil nebo skočil? já myslím, že Doktor strčil. Kdyby lhal robot, pak by asi nebyl problém  s autodestrukcí a zabil by je oba, ale muslíme pamatovat na pravidlo č. 1 - Doktor lže.
A ještě bych ráda zmínila scénu, kdy Doktor skočí na strom, pak se hlavou dolů pověsí proti koni s kočárem a říká: "Promiň, ale budu ti muset zabavit tvého mazlíčka." Kočí odpovídá: "Co?" A Doktor: "Mluvil jsem s tím koněm." A je přesně vidět, jak už mu v hlavě proudí myšlenka, že lidé jsou jenom banda pudinkových mozků. Osobně se mi tato scénka velmi líbila a potěšila mě, nemohla jsem jí nezmínit.

4 zusp zusp | E-mail | Web | 4. ledna 2015 v 16:47 | Reagovat

[3]: Právě, mě přišlo, že v této epizodě, která měla být především o Doktorovi. Se zabývali hlavně Clarou, když jsem se doslechla, že Clara bude i v další sérii, tak vážně nevím, jak se přinutím ji dokoukat, když se nejsem schopna dokopat ani k speciálu. :-?

5 Sillia Sillia | 7. ledna 2015 v 19:26 | Reagovat

[4]: Mě právě přišlo, že to bylo tak nějak o obou, Clara, jak jsi zmínila a o Doktorovi zase v tom smyslu, že tenhle Doktor bude nespolehlivější, bude mít zase jinou svou logiku a přístup a nebude to ten nejlepší kamarád, co klidně bude předstírat přítele, ale zároveň to, že jsou věci, které se nezmění, třeba jako to, že někoho jemu blízkého nenechá v problému a zase v tím, že i ten "problém" má pro něj jiný význam a jinak se na něj dívá a co za ten problém považuje a přemýšlí nad jiným řešením (vlastně docela jiným, než jak o něm uvažovali předchozí Doktoři, ti nikdy nenechali někoho čekat - když nepočítám pár výjimek - a snažili se mu pomoci ihned a když nemohli, byli z toho špatní, zatímco tento si sám vybral, že Claru nechá v nejistotě a spolehne se na to, že je dost chytrá na to, aby tam vydržela dokud pro ni nepřijde, což je celkem změna), stejně tak to, že jeho nespolehlivost bude ještě o něco větší a že zůstal pořád tím bláznem s modrou budkou zároveň a mimo jiné i to, jaký má pro změnu na lidi pohled on, i to se ukázalo, že se změnilo. Pro mě to bylo tak, že Doktor, přestože tam byly výraznější záběry na Claru, nám odhalil pěkný kus ze sebe v téhle epizodě, ono, co by nám o něm více ukazovali? Jak v noční košili jen tak běhá městem sem tam, ale jinak se kolem něj nic neděje? To už postup a šílení Clary je opravdu zajímavější, kdyby to tam nedali, tak nám to vystačí na časově "obyčejnou" epizodu a poregeneračky jsou prostě hodinovky. Ale zase, kdyby to tam chybělo, tak v podstatě nevíme, o co se jedná, třeba jak tam "viktoriánké trio" vůbec dorazilo (Clara na to taky mohla přijít sama někde na procházce a jít) a celkově by ten díl působil tak nějak nedotaženě.
A speciál si určitě pusť, líbil se mi, měl zajímavý nápad a viděla jsem, jaké to rozpoutalo diskuze, spíš co by si lidi přáli, aby z toho plynulo, než co se tam doopravdy stalo a je velmi zábavné to číst. Rozhodně pracuje s dost nejistou věcí a pochybnými věcmi, které normálně nemám ráda, ale tady se je podařilo usměrnit tak, že je to napínavé, pobaví to a zároveň poskytne zamyšlení. A co se týče konce, je na něm vidět, že snad ani sami tvůrci si dlouho nebyli jistí, zda si to Jenna nakonec nerozmyslí, protože konec je tam v podstatě pro obě její rozhodnutí. I když stejně jako mnoho jiných, bych byla radši, kdyby byl tento díl jejím posledním, alespoň jako té pravé společnice, i kdyby se ještě měla sem tam objevit, tak by to bylo lepší, než když je tam na celou 9. sérii, takže teď už budu jen doufat, že po té už konečně zmizí, jak jsem řekla, mám jí po krk.

6 zusp zusp | E-mail | Web | 8. ledna 2015 v 19:27 | Reagovat

[5]: Dobrá s tím, že potřebovali vyplnit čas bych ještě souhlasila, ale ta Clařina reakce byla prostě přehnaná a nereálná vzhledem k okolnostem. Byla to jen jakási snaha násilně udělat z 2D postavy 3D. Upřímně si myslím, že její účastí v 9.sérii si docela naběhli.Vzhledem k tomu, jak zde na fórech vyřvávají, že nechtějí Claru. V VB to asi nebude o moc lepší. :-?

7 Sillia Sillia | 9. ledna 2015 v 23:59 | Reagovat

[6]: V tomhle ohledu se sekli i podle mě, ta reakce a 9. řada jsou přehnané, já se hlavně snažila najít co nejvíce těch kladných bodů, které by vyrovnaly a nejlépe převážily právě tento nedostatek. A co se vztahuje pouze k tomuto dílu, jsem s těmi pozitivními spokojená, alespoň sama za sebe a pro mě ty dobré ten fakt "Clara" převažují. A že jí vážně ráda nemám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama